Skip navigation

Countries Information

  1. HOME
  2. About the Ministry
  3. Minister
  4. Profile
Profile
  • Minister Kang Kyung-wha
  • Profile

    • Name : Kang Kyung-wha
    • Date of Birth : April 7, 1955
    • Marital Status : Married with a son and two daughters
    • Education
      • Feb. 1977 B.A., Political Science and International Studies, Yonsei University, Seoul, Republic of Korea
      • Sep. 1981 M.A., Communication, University of Massachusetts, Amherst, MA, United States
      • Feb. 1984 Ph.D., Communication, University of Massachusetts, Amherst, MA, United States
  • Career

    • Jun. 2017Minister of Foreign Affairs
    • Feb. 2017Senior Advisor on Policy to the United Nations Secretary-General (Under Secretary General)
    • Oct. 2016Chief, Transition Team of the 9th United Nations Secretary-General
    • Apr. 2013 Deputy Emergency Relief Coordinator and Assistant Secretary-General, United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs
    • Jan. 2007Deputy High Commissioner, Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (Assistant Secretary General)
    • Oct. 2006Ambassador-at-Large for Global Affairs, MOFAT, Republic of Korea
    • Jul. 2005Director-General for International Organizations, MOFAT, Republic of Korea
    • Aug. 2004Minister, Permanent Mission of the Republic of Korea to the United Nations
    • Jul. 2001Minister-Counselor, Permanent Mission of the Republic of Korea to the United Nations
    • Jul. 2000Deputy Director-General for International Organizations, MOFAT, Republic of Korea
    • Feb. 1999Senior Advisor and Principal Speechwriter to the Foreign Minister and Principal Interpreter to the President, Republic of Korea
    • Jul. 1998Acting Senior Research Officer, Department of American Studies, Institute of Foreign Affairs and National Security, Ministry of Foreign Affairs and Trade (MOFAT), Republic of Korea
    • Jul. 1996Secretary for International Relations, Office of the Speaker, National Assembly, Seoul, Republic of Korea
    • Mar. 1994Associate Professor, Department of English Language and Literature, Sejong University, Seoul, Republic of Korea
    • Jun. 1990 Secretary for International Relations, Office of the Speaker, National Assembly, Republic of Korea
    • Sep. 1983Associate Professor, Department of Communications, Cleveland State University, OH, United States
    • Dec. 1976Producer, English Service Division of Radio Korea, Korean Broadcasting System
  • Awards

    • Nov. 2013Special Award at the 11th Annual Korea Women Leaders Awards by the Young Women’s Christian Association of Korea
    • Dec. 2006Service Merit Medal
    • Nov. 2006Woman of the Year Award by the Korean National Council of Women